Dům a byt

Renovace dřevěné podlahy. Ano či ne?

Renovace dřevěné podlahy. Ano či ne?

Máte doma starší parketovou či dokonce prkennou podlahu? Vězte, že i hodně zničené parkety mohou opět vypadat jako téměř nové. A to platí dokonce i pro podlahy více než 100 let staré. Zrenovované dřevěné podlahy můžeme spatřit například při návštěvě různých starých sídel, zámků nebo jiných památek.
Cena takové renovace je ve srovnání s cenou pořízení nové podlahy v zásadě poměrně nízká, a renovace lze přitom opakovat i několikanásobně.

parkety

Při každé renovaci totiž broušením přicházíme pouze o vrstvu v tloušťce cca 1-2 mm. Množství potřebného odstraněného materiálu ale závisí na stupni poškození podlahy. Někdy stačí odbrousit jen starý a zašlý lak, a jindy i několik mm vlastního dřeva.

Základem rozhodnutí zda renovovat či ne, je zodpovědné posouzení podlahy. Záleží zejména na stupni poškození povrchu, velikosti spár mezi jednotlivými dílci nebo prkny a na to, zda se podlahy hýbe nebo dokonce vrže. Významnou roli hraje též citový vztah majitele k podlaze, neboť staré podlahy mají často svůj nezaměnitelný vzhled.

Mírně poškozená dřevěná podlaha
Pokud je podlaha rovná a bez nadměrných deformací dřeva, v takovém případě většinou stačí obrousit vrchní vrstvu laku nebo usazených nečistot, podlahu jednou přetmelit, jemně dobrousit a nalakovat nebo přeolejovat. Tento způsob renovace se většinou vztahuje na třívrstvé podlahy, které nejsou tolik náchylné na deformaci a sesychání.

podlaha

Silně poškozená dřevěná podlaha
Tento případ se jedná u většiny renovovaných podlah. Na parketách jsou viditelné vícevrstvé nánosy starých laků a barev, jsou dlouhá léta neudržované, poškrábané, seschlé a často i deformované. Spáry mezi dílci bývají často i 2-3 mm. V takovém případě je nutné velmi hrubé a vícenásobné broušení, které podlahu vyrovná a připraví pro další postup.

Podlaha se poté celoplošně 2-3krát přetmelí. Ale pozor, tmelení se provádí pouze u podlah bez pohybu, u hýbajících se podlah by v krátké době došlo k vypadávání tmelu. Následuje finální jemné dobroušení a nalakování či naolejování podlahy.

Renovace dřevěné podlahy. Ano či ne?
Ohodnoťte příspěvek