Dům a byt

Jaký projekt rodinného domu – katalogový nebo individuální?

Jaký projekt rodinného domu – katalogový nebo individuální?

Stavbou rodinného domu si zřejmě plníte svůj životní sen, proto mu věnujte potřebné množství energie, času a financí a detailně zvažujete všechny alternativy.

strom na kopci

Katalogový je levnější

Předpokladem pro výběr katalogového projektu je rovinatý pozemek typického tvaru, jasná představa o umístění domu, o jeho vzhledu a dispozičním řešení. Většina katalogových projektů je k dispozici také v zrcadlové verzi, čímž se řeší orientace vůči světovým stranám a požadované prosvětlení místností. Někteří autoři typových projektů nabízejí za příplatek Vámi zvolený projekt v nízkoenergetickém standardu. Většina katalogových projektů vyhovuje formě potřebné pro stavební povolení. Při koupi takového projektu si prohlédněte, zda jeho součástí je i návrh topení, rozvod plynu, vody a kanalizace. Pokud se rozhodnete udělat změny v projektu, musíte to oznámit projektantovi domu a on s nimi musí souhlasit. Mnohé firmy mají vzorové domy, které si můžete osobně podívat, případně vyzkoušet.

schůzka s architektem

Výhody katalogového projektu:

+ Největší výhodou je nízká cena

+ Výhodou je i časové hledisko, projekt vám dodají obvykle do měsíce od jeho objednání.

+ Další výhodou je množstvím nabízených katalogů s různými typy projektů a také výrobci ucelených stavebních systémů nabízejí vlastní projekty rodinných domů.

 

Nevýhody:

– Katalogy rodinných domů obsahují architektonicky univerzální projekty rodinných domů, které se hodí na daný pozemek, ale ne vždy zapadnou do prostředí.

– Některé projekty uvádějí cenu pouze vrchní stavby čili výkopy a základy v tom nejsou zahrnuty.

– Projekt se prodražuje, pokud nesplňuje vaše individuální a specifické požadavky.

– Typové projekty mají obvykle jen několik variant orientace svého vstupu.

 

Projekt na míru

Pokud máte přesnou představu o svém bydlení, smysl pro detail a dostatek financí, pak je pro vás vhodný individuální kompletní projekt. Budete ho muset využít i v případě, pokud to vyžaduje váš pozemek a rodinný dům potřebujete naprojektovat přesně podle jeho rozměrů.  Pokud nemáte jasno o svém rodinném domě a v katalozích vás žádné řešení neoslovilo, projekční kancelář vám vytvoří projekt podle vašich specifických požadavků a připomínek.

 

Výhody individuálního projektu:

+ Bude odpovídat přesně vašim požadavkům. Specifickým potřebám a připomínkám.

+ Originalita řešení, bude zohledňovat specifická konkrétního pozemku, lokality.

+ Budete moci požadovat uplatnění i nových konstrukcí a technologických novinek, včetně nejnovějších poznatků z oblasti úspor energií.

 

Nevýhody:

– Největší nevýhodou je vyšší cena než cena katalogového projektu.

– Vypracování projektu trvá 3 až 6 měsíců a má dvě stadia – vypracování studie a vypracování projektu.